Озвучка: Аліна Орел
Малюнок: Дарина Рощак
Освітньо-культурний проект «Рідний край у словах і барвах»
Малює січень плавно від руки
В молочній піні строгі панорами,
Тут світлоокі бойківські хатки́
До гір плечистих туляться дахами.
І так од віку: скільки цих лісів,
Відколи сонце білить полонини,
Живуть собі пліч-о-пліч у красі
Світи природи й вільної людини.
І так їм добре й затишно обом,
І спільна чаша миру завше повна.
Змахне Господь пресвітлим рукавом -
Закружеляє клаптаками вовна!
Крізь по́ри снігу дихає земля,
Коріння стугонить, як пружні жили.
Старенький бойко* жмутком короля*
В саду дерева в'яже, щоб родили.
У світлу пору сивого Різдва
Тут кожна хата просить вас до столу
І молитвами щирими слова
Летять, мов сніг, до Божого престолу.
А в час, коли проклюнеться весна,
Немов курча з-під матової плівки,
Розбудить землю сонну борона
І свіжі краплі чистої дощівки.
І зарясніють щедро врожаєм
Густі поля й доглянуті городи,
Пройдеться Бог заплуженим конем,
Благословенням землю заскородить.
І буде хліб пахучий на столі -
За працю добру щедра нагорода.
Із роду-віку на моїй землі
Живуть у мирі люди і природа.
*Бойки - представники однієї з етнічних груп західноукраїнських областей.
*Король - те саме, що дідух, різдвяний сніп.
прекрасно змальована чарівна земля
дякую, що показала, Наталю
Наталя Данилюк відповів на коментар $previous_title_comm, 01.01.1970 - 03:00
Хотіла поділитися зі своїми друзями-поетами своїм райським куточком - Бойківським краєм! Завжди цікаво дізнатися хоча б трішки про різні етнічні групи нашої України, про їхні звичаї та побут. Адже кожен етнос - це ніби окрема маленька держава зі своєю говіркою, культурою, обрядами та побутом. Дякую, Ліночко, за такий позитивний відгук!
Це ж і про мою землю, Наталю! м. Долина, звідки я родом - Бойківщина! Дякую за гарний вірш!
Наталя Данилюк відповів на коментар $previous_title_comm, 01.01.1970 - 03:00
Саме так, Ромчику! Твоє прізвище говорить саме за себе. В нас теж зустрічаються прізвища Бойко і Бойчук. Тож тримаймося, земляче! Дякую, що так позитивно оцінив мій вірш!
Гарно. "Бойки" - точне цитування по Тлумачному словнику, але бойки - це етнічна група української нації, куди входять лемки, гуцули. поліщуки і так далі...
Наталя Данилюк відповів на коментар $previous_title_comm, 01.01.1970 - 03:00
Насправді західноукраїнський регіон включає в себе три окремі етнічні групи: бойки, гуцули і лемки. Бойківщина – суміжний з Гуцульщиною на заході етнографічний район, що займає центральну частину Українських Карпат. На заході межує з Лемківщиною. Бойківщина охоплює частину Івано-Франківської (Долинський і частину Рожнятівського районів), Львівської (Сколівський, Турківський, Старосамбірський, південна смуга Стрийського і Самбірського районів) і Закарпатської (Воловецький, Міжгірський та частина Великоберезнянського районів) областей. У верхів’ях Сяну Бойківщина заходить на територію Польщі. Гуцульщина займає східну частину Українських Карпат – суміжні території Івано-Франківської (Верховинський, Косівський (без північної смуги), південну частину Надвірнянського та Богородчанського районів), Чернівецької (Путильський і південну частину Вижницького та Сторожинецького районів) і Закарпатської (Рахівський район) областей. До Гуцульщини належать місцевості Сигога і Вишіва, що входять тепер до Румунії. Лемківщина – найвіддаленіший на захід край української землі. Займає західну частину Карпат по обох схилах так званих Низьких Бескидів. Карпатський вододільний хребет поділяє Лемківщину на південну (закарпатську) і північну (прикарпатську). Східною межею південної частини вважається річка Уж. З усієї цієї території лише частина південно-східної етнографічної Лемківщини належить сьогодні до України (частина Великоберезнянського і Перечимського районів Закарпатської області). Основна ж частина – вся північна Лемківщина – належить до Польщі, а південно-східна – Пряшівщина – до Словаччини.
Кожен етнос відрізняється від сусідів говіркою, звичаями, одягом і т.д. Є й спільні риси між цими трьома етнічними групами. Але вони завжди існували окремо одна від одної, тому і зберегли свою культуру.
Дякую Вам, пане Вікторе, за цікаву розмову і можливість поділитися інформацією про етнічні групи українців, що населяють Карпати!