|
... Літературна спадщина великого митця включає і опір. Спротив, який він викликає проти самого себе. І це не завжди питання простого непорозуміння…
Навіть несправедливий напад іноді може дати нам усвідомлення більш плідне, ніж похвала. Наприклад, що найбільше цікавить читача у запереченнях, висунутих Новалісом проти Гьотівського «Вільгельма Майстера»? А проймаюче неприйняття всього Гьоте філософом К’єркегором? А критика «Фауста» іншим мислителем Джорджем Сантаяною? А застереження, висловлені Ортегою-і-Гассетом у його відомому есеї «Просування Гьоте зсередини»…
Отак і трапляється, що тлумачення такого роду цілком здатні покращити наше розуміння... Як це не парадоксально…
За будь-яких обставин важливо одне: перспективи!
Так, це вони піддають наші судження найгострішому випробуванню. Випробуванню саме там, де ми сприймаємо щось бездумно, на віру...
Тому і звертання до опонентів праць Томаса Манна дає надію отримати глибше їх розуміння. Я тим більше схильний до такої процедури, оскільки Томас Манн можливо – найбільш суперечлива постать у німецькій літературі ХХ століття… Та, зважаючи на майже неперевершений потік критичних спостережень і полеміки, слід накласти на себе обмеження…
Примітно, – зазначав Бернхард Блюме , – що найрішучіші опоненти Томаса Манна знаходяться в Німеччині. За її межами Томас Манн займає майже позицію німецького класика. Цей дисонанс ефекту стає ще більш примітним, якщо врахувати, що німецька література в іншому випадку страждає від доволі зворотної долі: раз у раз трапляється, що німецькі поети високого рангу, такі як Гельдерлін, Кляйст, Айхендорф, Штіфтер, з тих чи інших причин не виходять або майже ніколи не виходять за межі Німеччини. У Томаса Манна однак презентаційний статус за кордоном; Разом із Рільке та Кафкою він представляє німецьку літературу ХХ століття. Але саме в цій представницькій посаді йому вдома часто відмовляють… Великі дебати, що точилися і точаться про Томаса Манна в Німеччині, аж ніяк не брали до уваги особливий, важкий і, можливо, сумнівний характер його романів…
А чому не можна, аби різні, навіть протилежні істини однаково, якщо не одночасно, підлягали пошані?... Коли моя свідомість захоплена однією не менш сильно, ніж іншою…
Далі йтиметься лише про невелику кількість критичних роздумів, які виникли протягом багатьох років і які не можуть претендувати на репрезентативне чи симптоматичне значення. Це – нотатки, які не викликатимуть сліз…
--------------------------------------------------------------------
Уривок із книги: "ТОМАС МАНН І ЖИТТЯ НА ЧАРІВНІЙ ГОРІ".
Кому більш цікаво, читайте на сторінці:
https://booknet.ua/apalkov-oleksandr-u10604644
--------------------------------------------------------------
До міжнародного літературного конкурсу #Проблема_свободи
з нагоди 150 ліття від дня народження Томаса Манна (1875-1955), німецького письменника, сценариста, публіциста, лауреата Нобелівської премії з літератури.
ID:
1038975
ТИП: Поезія СТИЛЬОВІ ЖАНРИ: Ліричний ВИД ТВОРУ: Вірш ТЕМАТИКА: Філософська лірика дата надходження: 03.05.2025 10:49:16
© дата внесення змiн: 03.05.2025 10:49:16
автор: Сумирний
Вкажіть причину вашої скарги
|