Сайт поезії, вірші, поздоровлення у віршах :: Максим Тарасівський: Розлад як ідеологія - ВІРШ

logo
Максим Тарасівський: Розлад як ідеологія - ВІРШ
UA  |  FR  |  RU

Рожевий сайт сучасної поезії

Бібліотека
України
| Поети
Кл. Поезії
| Інші поет.
сайти, канали
| СЛОВНИКИ ПОЕТАМ| Сайти вчителям| ДО ВУС синоніми| Оголошення| Літературні премії| Спілкування| Контакти
Кл. Поезії

  x
>> ВХІД ДО КЛУБУ <<


e-mail
пароль
забули пароль?
< реєстрaція >
Зараз на сайті - 9
Пошук

Перевірка розміру



honeypot

Розлад як ідеологія

...знов і знов згадую ту страшну бабу з газпрому. Двадять з гаком років тому, під час маленької екскурсії Києвом, коли наші та їхні газовики, менеджери та юристи у мовчазному захваті задивилися на Дніпро та уквітчані каштанами кручі, вона раптом повідомила:
- Все це має бути нашим!

Вона, певно, недоговорила, та за неї договорив час. Повний меседж такий: все це має бути нашим або не бути.

У випадку тієї конкретної особи це 100% якийсь розлад особистості. У її свідомості вистачило місця лиш на другу половину відомої концепції «тварь дрожащая или право имею». Те, як тітка поводилася на перемовинах, за обідом, в курилці, в автобусі та отам на містку над Дніпровським узвозом, свідчило: «право имею» - її категоричний імператив. Решта представників газпрому, в принципі, керувалися тим самим, але воно не так кололо очі через виховання та манери, яких тітка чи то ніколи не мала, чи то позбулася за непотрібністю. І от минуло скільки-то років, і той імператив постав уповні: я маю право на все, чого забажаю, або я це отримаю, або воно зникне, щоби мене не картала фрустрація невдоволеного бажання. Носій «право имею» воліє жити в ідеальному світі, де все і вся беззаперечно підкоряються його уявленням про ідеал, а як ні - бажане, але недосяжне не мусить далі бути.

Це нагадує міф про Нарциса та постале з нього вчення про нарцисичний розлад особистості. Такий розлад «характеризується впевненістю у своїй унікальності, особливому становищі, перевазі над іншими людьми, грандіозності; завищеною думкою про свої таланти та досягнення; поглинанням фантазіями про свої успіхи; очікуванням безумовно хорошого відношення та беззаперечного підпорядкування від оточуючих; пошуком захоплення оточуючих для підтвердження своєї унікальності та значущості; нездатністю виявляти співчуття; ідеями про власну свободу від будь-яких правил, про те, що оточуючі їм заздрять. Нарцисичні особи постійно намагаються контролювати думку оточуючих себе. Вони схильні знецінювати практично все, що оточує їх на світі, ідеалізуючи при цьому те, з чим асоціюють самих себе» (Вікі).

Тепер вже не тітка з газпрому, а сотні тисяч її співвітчизників зі зброєю свідчать про себе - і я раз у раз згадую тітку. Спершу вони виконали завідомо протиправний наказ і вдерлися зі зброєю в іншу країну - це «право імею». Потім усупереч усім законам і звичаям війни розстрілювали, ґвалтували та катували цивільних - це «право имею». З будинків, господарям яких пощастило або не пощастило втекти, виносили та відправляли додому все, що можна винести - це також «право имею». Підрив інфраструктури Херсона, з якого довелося вшитися, - це теж «право имею». Довільне знищення того, що потягти не можна - воно ж. І те, що ми тепер знаємо як поведінкову властивість російського вояка вже не за Толстим, а на власному досвіді - «Фонтан был загажен, очевидно нарочно, так что воды нельзя было брать из него. Так же была загажена и мечеть» - це також «право имею»: будинок або школу не відправиш в барнаул білоруською поштою, тому отак. А куди не досягає гузниця, туди сягне гаубиця, полетить міна або ракета - знов таки, попри всі закони та звичаї, навіть попри притомні військові міркування, ну ж бо «право имею».

Сприйняттю брудних і смердючих вояків як нарцисів заважає той самий міф, адже Нарциса спіткали його негаразди через його сліпучу вроду. Але нарцисизм тому й називається розладом, що домагання та вимоги нарциса не мають жодних підстав - а йому їх і не треба. В нього все в голові - і який би безлад там не панував, думка оточення та будь-які правила й норми не мають значення, я хочу та «право имею». А зброя у руках дозволяє довести це кожному незгодному.

Втім, було би легковажно стверджувати, що 140 млн людей в «одной отдельно взятой стране» вражені одним і тим самим розладом особистості. Хай це мультик, але правда: «Це тільки грипом усі разом хворіють, а божеволіють поодинці». Статистика, звісно, штука в собі, не дарма її ставлять пору ч із «брехнею» та «великою брехнею», але немає інших даних: колись вичитав у довіднику ООН, що на країну-терориста, чиє населення складає 2% від світового, припадає 16% світових психічних розладів. Гадаю, наіть дещо більше, тому що дослідження збіглося в часі зі скороченням ліжок і закладів, і громадяни божеволіли поза пильним оком лікарів і статистиків. Та все одно, божевілля не могло охопити цілу країну, це ж не грип і не корона.

Але є така форма божевілля, яка на таке цілком здатна. Вона зветься «ідеологія». В такій країна як рф, де інформаційні потоки контролюються та обмежуються, де немає вільних змі, де діє потужний репресивний апарат, де будь-які демократичні процедури є суто формальними, а закон як дишло - в такій країні є всі можливості зробити офіційну ідеологію тотальною, вбити її в кожну голову, від дошкільнят, яким показують мультик про сво, до пенсіонерів, яким від ранку до ночі промивають мізки телевізійні балакуни. Закласти в цю машину те саме нарцисичне «право имею» - і справу зроблено, перед нами 140 млн. нарцисів. Ті нещасні одиниці, які не втратили критичного мислення та досі розрізняють, «то такое хорошо и что такое плохо», не рахуються, вони статистично не мають ваги; є в мене серед них кілька друзів, і я глибоко співчуваю їхньому перебуванню в цій велетенській божевільні. «Палата номер шість» - не дарма Чехов саме через цей страхітливий образ преставив росію, не дарма. Не птіца-тройка, навіть не мертвий дім - божевільня.

Що більше читаєш про нарцисичний розлад, то більше збігів. Скільки було історій про росдипломатів і кокаїн - виявляється, кокаїн - улюблений наркотик нарцисів. Або оце, за Кернбергом: у нарциса не розвинуто над-Я, що відповідає за моральні установки та заборони, ледве животіє Я-ідеальне («яким я в ідеалі хочу бути») - все за заміняють статусні атрибути суспільства, тому поведінка нарциса завжди за рамками «годиться та не годиться». Нарцис понад усе боїться відчувати сором - тому в нього здатність соромитися ретельно заблокована, що й дає йому можливість чинити найганебніші вчинки, яких у виконанні політиків, чиновників, військовиків і пропагандистів рф ми вже бачили вдоста й, на жаль, ще чимало побачимо – а інших не буде.

І отак пункт за пунктом постає образ чималої ядерної держави з офіційною ідеологією, яка з погляду психіатрії є нічим іншим як нарцисичним розладом. Недалекоглядно було би стверджувати, що це нарцис путін вбив її в голови - подивіться, наприклад, повість «Русская душа» Романова, датована приблизно 1920 роком: люди, які ніде далі власної дєрєвні не було, нічого, крім трєбніка, не читали, не мають освіти, керуються забобонами, абсолютно та незламно переконані, що все їхнє, від низьких дверей, у які не можна увійти, не забивши лоба, до землі, занедбаної їхньою безгосподарністю,  - все це є кращим у світі. А ще раніше, коли донські казаки йшли приборкувати Польщу, вони співали «если нам не покоритесь, пропадете, как трава, наша матушка россия всему свету голова». Нарцисизм, чистої води нарцисизм! - тільки не як розлад особистості, а як офіційна ідеологія. Ось вам і загадкова руська душа - неймовірний, небачений випадок, коли не грипом захворіли всі разом, а втратили здоровий глузд, особистісно розладналися.

Гадаю, коли десь там у високих штабах і штаб-квартирах вибудовують якісь тактики та стратегії щодо рф, не погано би було врахувати, що йдеться про країну з масовим нарцисичним розладом, і поводитися з нею треба саме так, як притомні люди поводяться з нарцисами на побутовому рівні. Інтернет рясніє порадами, як таку токсичну особину загнати під шконку або принаймні тримати в рамках, - от саме ці поради й слід вмонтувати в усі політичні та військові тактики та стратегії щодо держави-терориста, аби знала своє місце та ніколи його не полишала. Бо від того - самі горе та страждання, муки та смерть, катастрофи та руїна.

20.VIII.2023

ID:  994814
ТИП: Проза
СТИЛЬОВІ ЖАНРИ: Ліричний
ВИД ТВОРУ: Вірш
ТЕМАТИКА: Філософська лірика
дата надходження: 27.09.2023 07:23:52
© дата внесення змiн: 27.09.2023 07:23:52
автор: Максим Тарасівський

Мені подобається 2 голоса(ів)

Вкажіть причину вашої скарги



back Попередній твір     Наступний твір forward
author   Перейти на сторінку автора
edit   Редагувати trash   Видалити    print Роздрукувати


 

В Обране додали:
Прочитаний усіма відвідувачами (138)
В тому числі авторами сайту (4) показати авторів
Середня оцінка поета: 5.00 Середня оцінка читача: 5.00
Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі..




КОМЕНТАРІ

Ніна Незламна, 02.10.2023 - 06:18
17 17 17 На жаль маємо такого сусіда.... 17 Болить і крається серце за рідну землю,український народ.. frown
Дякую! give_rose
 
Максим Тарасівський відповів на коментар Ніна Незламна, 03.10.2023 - 06:05
Як писав Довженко, "нещаслива наша історія та невдала географія"
 
@NN@, 28.09.2023 - 23:36
Знаєте, в 96 році я покінчила зі своєю подругою - москвичкою, коли показала їй з парку Слави вечірнє Лівобережжя, а у відповідь почула; - Киев такой красивый город, он не может не пренадлежать Москве. я купила квиток на потяг до Москви, викликала таксі і попросила водія доправити нахабну особу до потяга. З того часу, я нічого спільного не маю з подругою, росією, російською церквою, я виключила їх з свого життя. А де були ви, всі, кому *какая разница* з ким дружити і куди ходити. Дайте відповідь собі і тоді зрозумієте, чому бомблять наші міста і вбивають наших дітей.
Вибачте Максиме, що на вашій сторінці, ось так, але вас читають і можливо хоч у когось мізки почнуть діяти.
 
Максим Тарасівський відповів на коментар @NN@, 29.09.2023 - 07:12
Хоч знайомі, хоч незнайомі, навіть родичі - всі виявилися на всю голову хворими. Моя тітка, що вже давно мешкає під москвою, телефнує сестрі у Запоріжжя, аби привітати з черговим обстрілом міста с-300 або іскандером. Щоправда, Запоріжжя може тепер телефонувати у відповідь та розпитувати, чи гарна вродила бавовна на чкаловському аеродромі, тітка та дурна поруч із ним живе smile
Тримаймося
 
@NN@ відповів на коментар Максим Тарасівський, 29.09.2023 - 22:16
16
 
геометрія, 27.09.2023 - 13:33
Погоджуюся з вами, Максиме! У мене до цого часу стоять перед очима малі дітки, яких у перші дні вторгнення росії, вивозили богзна куди, і де вони нині ті дітки, і як їх батьки все це пережили... 12 43 42 23 9 girl_sigh ros
 
Максим Тарасівський відповів на коментар геометрія, 28.09.2023 - 10:39
За дітей серце рветься - а скільки їх тепер сироти, а скільки в московію вивезли? Цьому злочину немає ані виправдання, ані прощення, ані строків давності, як не в цьому житті, так у вічності відповідатимуть. А інакше - "сонце стане і осквернéну землю спалить!"
 

ДО ВУС синоніми
Синонім до слова:  аврора
Маргіз: - Мигавиця, кольорова мигавиця
Синонім до слова:  аврора
Юхниця Євген: - смолоскиподення
Синонім до слова:  аврора
Ніжинський: - пробудниця-зоряниця
Синонім до слова:  метал
Enol: - ну що - нічого?
Знайти несловникові синоніми до слова:  метал
Enol: - той, що музичний жанр
Знайти несловникові синоніми до слова:  аврора
Enol: - та, що іонізоване сяйво
Синонім до слова:  Бабине літо
Маргіз: - Осіннє танго
Синонім до слова:  Вірний
Маргіз: - Вірний - однолюб
Синонім до слова:  гарна (не із словників)
Маргіз: - осяйна
Знайти несловникові синоніми до слова:  Вичитка
Юхниця Євген: -
Знайти несловникові синоніми до слова:  Мобілізація
Юхниця Євген: -
Знайти несловникові синоніми до слова:  Рахманий
Mattias Genri: -
Синонім до слова:  гарна (не із словників)
Mattias Genri: - sliczna...
Синонім до слова:  видих
Наталя Хаммоуда: - Відди́х, зди́х.
Синонім до слова:  Вірний
Eyfiya: - Непохитний
Синонім до слова:  Вірний
levile: - Незрадливий Вірний
Знайти несловникові синоніми до слова:  Верлібр
Андрій Ключ: - Танцпро – танцююча проза
Синонім до слова:  Церата
Олекса Терен: - Обрус.
Знайти несловникові синоніми до слова:  видих
Enol: -
Синонім до слова:  гарна (не із словників)
Микола Холодов: - Кльова, Класна, Красна.
Синонім до слова:  Церата
Neteka: - Вощонка
Синонім до слова:  Церата
dashavsky: - Клейонка.
Знайти несловникові синоніми до слова:  Церата
Юхниця Євген: -
Синонім до слова:  гарна (не із словників)
Neteka: - Писана
x
Нові твори
Обрати твори за період: