Попередня частина: http://www.poetryclub.com.ua/getpoem.php?id=799266
Біля входу і дороги – два вітряки, наче сторожі, що охороняють дорогу до села. Але вже іншого. Давнє село здалеку бовваніє солом’яними стріхами. До нього веде грунтова дорога. Дорога спускається із узвишшя, її перерізає невеликий рівчак із слідами в піску від дощів. Справа і зліва – поля, де ростуть кукурудза і соняшники. Щоб добратися до села, потрібно пройти цією грунтовою дорогою із рівчаком посередині і оцінити власною ходою шляхи до сіл у 16-19 столітті. Дорога із каменю починається лише у селі та веде до церкви і школи.
Село починається крайніми хатами, біля яких цвітуть вузькими рядочками квіти. Цього разу побачене викликає не згадки про батьків і дідусів, а нагадує усе прочитане в класиків із описами побуту. Невеликими хуторами згруповані хати із різних регіонів. Але у них, виявляється, є один загальний план: велика кімната із піччю і димарем, який виходить у сіни і обігріває їх, перш ніж вийти через дах, і холодну половину хати, де зберігається зерно і домашні речі. Іноді хата побудована із двома половинами для різних поколінь однієї сім’ї і тоді в сінях знаходяться два димарі. В сінях - два входи: один - на вулицю, інший веде до господарського подвір’я. Деякі речі дуже знайомі, бо використовувалися ще на початку минулого століття – час дитинства бабусь.
Скрині, лавки, сволоки для одягу, дерев’яні дивани викликають згадки про літературних героїв, а деякі речі - згадки із власного дитинства, коли ці речі були, хоч і не завжди використовувались.
У цьому селі бракувало голосів тварин і домашніх птахів із повіток. Іноді їх компенсували голоси школярів на екскурсії та мовчазний рудий кіт, який дрімав у холодку із усвідомленням важливості призначення. Кіт влаштувався на лавці під старезним дубом і гадки не мав, що, насправді, він виконує важливу роль живого експоната із життя. Яке було.
Продовження: http://www.poetryclub.com.ua/getpoem.php?id=802705
6.07.2018.
Світлина автора.
Національний музей архітектури і побуту України в Пирогово біля Києва.